Haber

BirGün gazetesine soruşturma

Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan’ın şikayeti üzerine Bir günGazetenin yönetici ve çalışanları hakkında “dezenformasyon” soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın da eşi olan Fatih Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Fatih Erdoğan, Bir gün Muhabir İsmail Arı’nın imzası: “AKP’linin eşinden milyar dolarlık vurgun!” 28 Aralık 2022 tarihinde ünvanıyla ve Bir günHaber Müdürü Uğur Şahin, 6 Ocak 2023’te “Erdoğanları üzecek karar: Yağmaya fren” başlıklı haber nedeniyle dava açılmasını talep etti.

Fatih Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı birgun.netYayın Koordinatörü Uğur Koç, Haber Müdürü Uğur Şahin ve Bir günMuhabir İsmail Arı hakkında soruşturma başlattığı ve kendisini konuşmaya çağırdığı öğrenildi.

Soruşturmanın, hükümetin “dezenformasyon kanunu” olarak yürürlüğe girdiği Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesi kapsamında “kamuya açık yanıltıcı bilgi yayma” suçundan yürütüldüğü bildirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışılan ancak artık gazetecilerin haberlerinden dolayı sık sık yargılanmasına olanak tanıyan bir düzenleme.

Nihayet T24 Yazarı gazeteci Tolga Şardan da dün aynı gerekçeyle tutuklandı. Gazeteci Cengiz Erdinç de bugün gözaltına alındı.

ANKA/TY,JD

haberfethiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu