Ekonomi

Mobius’tan Türkiye borsası için ‘ters etki’ uyarısı

Türkiye’ye yatırım ilgisiyle de tanınan ünlü yatırımcı Mark Mobius, sermaye piyasalarının depremin neden olduğu kayıpları telafi etmesi için getirilen önlemlerin piyasayı olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Mobius, “Hükümetin, felaketin piyasa üzerindeki etkisini sınırlama arzusunu anlayabiliyoruz. Ancak bu tür müdahaleler çoğu zaman amaçlananın tersi bir etki yaratıyor.”

Türk hisse senetlerine yönelik uzun vadeli olumlu görüşünü koruyan Mobius, “Aracı kurumlar doğal olarak piyasada hareketlilik isterler ve bu nedenle gelir elde etmek için haberlere abartılı tepkiler verebilirler. Bizler ise piyasa hareketlerine kısa vadeli haberlerle tepki vermeyen, uzun vadeli imajı dikkate alan uzun vadeli yatırımcılarız.”

Mobius, “Dolayısıyla Türkiye’ye bakışımız olumlu. Türkler tarihi boyunca birçok felaketten sağ kurtulmuş, inanılmaz bir dayanıklılık ve yaratıcılık göstermiştir.

Mobius Capital Partners LLP’nin gelişmekte olan piyasalar fonu ve yatırım yan kuruluşu, 250 milyon dolarlık varlığı yönetiyor.

Borsa İstanbul 100 endeksi, deprem nedeniyle işlemlere verilen ortanın ardından ilk işlem gününde yüzde 9,88 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu