Yaşam

Çalışma Bakanı: Çalışma Saatleri 6 Saat Olmalıdır

Dünyanın birçok ülkesinde haftalık çalışma saatleri ve günleri azaltılmaya başlandı. Özellikle İngiltere’de 4 günlük çalışma süresi uzun süredir test ediliyordu ve artık kademeli olarak uygulanmaya başlandı. Bugün Türkiye’den değerli bir açıklama geldi.

Geçen sene ” 8 saatlik mesaiyi eleştirmek lazım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım bu kez günlük çalışma saatleri ile ilgili açıklama yaptı. Satın almak, çalışma saatleri 6 saat olmalısöylenmiş.

“Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yapan Alım, “ Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız. diye vurguladı. İngiltere’de 6 saat uygulamasının başlatıldığını ve 5 saatin denendiğini paylaşan Bilgin, şu formdaydı:

“Hepimizin bildiği gibi bu 8 saatlik talebin olduğu dönem sanayi çağının başladığı dönemdi. Muhtemelen bu teknolojik değişimle birlikte işçilerin, işçilerin, hizmet bölümünde çalışan işçilerin, ürettikleri işin, ürettikleri hizmetin fiyatı katlanarak arttı.

Bunun için bugün tartışılması gereken ve bu 1 Mayıs’larda tartışılması gereken ilk şey, sanayi çağının başlangıcında çalışma saatlerinin hala talep edilmesidir. Yaklaşık 8 saat kalabilir mi? Tabii ki açık olamaz.

Bu nedenle biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize etmek ve çalışma saatlerini yine emek biriminin verimliliğindeki artışı dikkate alarak daha insancıl bir şekilde düzenlemek zorundayız.”

Geçen yıl Türkiye’de uzaktan çalışma için son tarih artırıldı:

Haftada 4 gün çalışmak ne kadar sağlıklı?

Peki çalışma kurallarımız Avrupa ülkelerine göre nasıl?

haberdortdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu