Haber

Cumhuriyet Yürüyüşü Mudanya’dan Başladı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mütareke’nin imzalandığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Mudanya’dan Cumhuriyetin yönetildiği Çankaya’ya yürüyor. “Mütarekeden Cumhuriyete 100 Yıllık Meşale” adı altında düzenlenen yürüyüş, Mütareke Köşkü önünde düzenlenen törenle başladı.

Barış güvercinlerinin gökyüzüne uçmasının ardından Cumhuriyet meşalesi yakıldı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yürüyüşe halk ve sporcuların katılımıyla başladı.

Mütareke Evi önünde konuşan Önder Hayri Türkyılmaz, “Cumhuriyetimizin kuruluş yolunda İstiklal Harbi’nin zaferlerini, bu zaferlerin masada anlaşmalarla taçlandırılmasını, önemini vurgulamak için yürüyoruz. Mudanya Mütarekesi Lozan yolunda. “Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya’dan bir kez daha tüm dünyaya birlik, beraberlik ve barış mesajları vereceğiz ve ‘Sonsuza kadar Cumhuriyet’ diyeceğiz.”

Lider Türkyılmaz’a rota boyunca il ve ilçelerde belirlenen noktalarda Cumhuriyet meşalesini taşıyacak sporcular Hasan Akyol, Yalçın Doğu, Cemalettin Suntur ve Nejat Çetin eşlik etti. Yürüyüşün ilk gününde Mudanya’dan Kestel’e ulaşacak Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, güzergah üzerindeki ilçelerdeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu