Ekonomi

Trakya’da Elektrik Direklerine Kuşları Koruma Platformları Kuruldu

Trakya’da hayata geçirilen proje kapsamında leylek ve vinçlerin elektrik çarpmasını önlemek amacıyla elektrik direklerine 602 adet özel platform yerleştirildi.

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ’den (TREDAŞ) yapılan açıklamaya göre, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de elektrik dağıtım hizmeti veren TREDAŞ, aldığı tedbirlerle göçmen kuşlara güvenli bir güzergah sunuyor.

TREDAŞ, “Kuş Koruma Planı” ile göçmen kuşların yanı sıra ak kuyruklu kartal, kartal baykuş, alaca baykuş, küçük kerkenez, turna, minik karabatak, ötücü kuğu gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin korunmasına destek veriyor. ve yalıçapkını.

TREDAŞ tarafından 2021-2023 yılları arasında 5 milyon liralık yatırımla 15 bin direğe kuş koruma tesisatı, 6 bin 759 direğe iletken yalıtımı, 5 bin direğe izolatör yalıtımı yapıldı.

Enerji nakil hatlarında yapılan keşifler doğrultusunda en uygun göç yollarına 602 özel platform kuran TREDAŞ, 200 yeni leylek yuvası için delegasyon sürecini başlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Trakya’da kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunarken aynı zamanda doğa dostu uygulamalarla faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Bölgede kalıcı olarak ikamet eden veya mevsim geçişlerinde güzergahı kullanan göçmen kuşların enerji nakil hatlarından olumsuz etkilenmemesi için birçok proje yürüttüklerini belirten Bilgili, bunun yanı sıra leylek gibi göçmen kuş türlerinin de engellenmesi gerektiğini söyledi. ve vinçlerin enerji nakil hatlarından zarar görmesini önlerken, nispeten daha küçük ve yerleşik türleri de korur. amaçlarını belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu